Przyczyny dny moczanowej

Dnę moczanową wywołuje nadmiernie wysoki poziom kwasu moczowego we krwi. Kwas moczowy jest ważnym produktem przemiany materii, a jego nadmiar zostaje odfiltrowany i wydalony przez nerki z moczem. Gdy organizm produkuje za dużo kwasu moczowego lub nie potrafi go wydalić, kryształki moczanu sodu tworzą złogi w stawach i ścięgnach, powodujące stan zapalny stawów, ucisk i silny ból.

Chociaż dokładny mechanizm powstawania dny jest nieznany, choroba często wiąże się z urazem, zabiegiem chirurgicznym, okresami stresu lub jest reakcją na alkohol i pewne leki, w tym na antybiotyki.


Dna może pojawić się także w przebiegu niektórych nowotworów. Badania wskazują na związek miedzy dną a chorobami nerek, niedoborem enzymów i zatruciem ołowiem. Dna może także towarzyszyć łuszczycy lub niedokrwistości. Skłonność do dny może mieć charakter dziedziczny. Powtarzające się napady dny są częste przy podwyższonym poziomie kwasu moczowego we krwi. Dna rzekoma jest schorzeniem podobnym, ale na ogół nie tak bolesnym. Powodują ja kryształki moczanu wapnia odkładające się w stawach. Dnę rzekomą, występującą częściej po 60 roku życia u obu płci, leczy się środkami przeciwzapalnymi lub w cięższych przypadkach operacyjnie, a następnie wstrzykiwaniem kortyzonu.


Poradnik o Dnie moczanowej
Vitafon na dnę moczanową

4 Responses to Przyczyny dny moczanowej

 1. epliki says:

  Od dawnatutaj zaglądam, wertuję teksty i postanowiłem za nie podziękować. Serwis już długo jest w moich ulubionych stronach. Pozdrawiam!

 2. aqwer says:

  Dobrze wiedzieć. Skoro dna ma związek z nerkami, to warto o nie dbać…

 3. Dariusz says:

  Mam do Was pytanie – jestem synem mojego ojca, jakkolwiek to brzmi ;-), który od 4 lata cierpi na dnę moczanową. Nie jest to zbyt miła choroba, tzn – jak tylko stosuje odpowiednią dietę i unika alkoholu, to idzie wytrzymać. Najgorsze są ataki dny moczanowej – wtedy praktycznie ma wyłączone z życia kilka dni. Nie chciałbym “skończyć” tak jak on – i mam pytanie, czego należy unikać będąc jeszcze w nie chorym stanie ?:)

 4. Agnieszka says:

  Dnę moczanową można skutecznie wyleczyć praktycznie stosująć tylko odpowiednia diete. Naprawdę – warto sie zdignozować na dnę moczanową, okreslići ilość kwasu moczanowego i następnie skonsturować sobie odpowiednią dietę na dnę moczanową. Tylko odpowiedni styl żywienia zapobiegnie napadom.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Poradnik o Dnie moczanowej