Przyczyny dny moczanowej

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Dnę moczanową wywołuje nadmiernie wysoki poziom kwasu moczowego we krwi. Kwas moczowy jest ważnym produktem przemiany materii, a jego nadmiar zostaje odfiltrowany i wydalony przez nerki z moczem. Gdy organizm produkuje za dużo kwasu moczowego lub nie potrafi go wydalić, kryształki moczanu sodu tworzą złogi w stawach i ścięgnach, powodujące stan zapalny stawów, ucisk i silny ból.

Chociaż dokładny mechanizm powstawania dny jest nieznany, choroba często wiąże się z urazem, zabiegiem chirurgicznym, okresami stresu lub jest reakcją na alkohol i pewne leki, w tym na antybiotyki.


Dna może pojawić się także w przebiegu niektórych nowotworów. Badania wskazują na związek miedzy dną a chorobami nerek, niedoborem enzymów i zatruciem ołowiem. Dna może także towarzyszyć łuszczycy lub niedokrwistości. Skłonność do dny może mieć charakter dziedziczny. Powtarzające się napady dny są częste przy podwyższonym poziomie kwasu moczowego we krwi. Dna rzekoma jest schorzeniem podobnym, ale na ogół nie tak bolesnym. Powodują ja kryształki moczanu wapnia odkładające się w stawach. Dnę rzekomą, występującą częściej po 60 roku życia u obu płci, leczy się środkami przeciwzapalnymi lub w cięższych przypadkach operacyjnie, a następnie wstrzykiwaniem kortyzonu..

4 odpowiedzi do artykułu “Przyczyny dny moczanowej

  1. Dariusz

    Mam do Was pytanie – jestem synem mojego ojca, jakkolwiek to brzmi ;-), który od 4 lata cierpi na dnę moczanową. Nie jest to zbyt miła choroba, tzn – jak tylko stosuje odpowiednią dietę i unika alkoholu, to idzie wytrzymać. Najgorsze są ataki dny moczanowej – wtedy praktycznie ma wyłączone z życia kilka dni. Nie chciałbym „skończyć” tak jak on – i mam pytanie, czego należy unikać będąc jeszcze w nie chorym stanie ?:)

  2. Agnieszka

    Dnę moczanową można skutecznie wyleczyć praktycznie stosująć tylko odpowiednia diete. Naprawdę – warto sie zdignozować na dnę moczanową, okreslići ilość kwasu moczanowego i następnie skonsturować sobie odpowiednią dietę na dnę moczanową. Tylko odpowiedni styl żywienia zapobiegnie napadom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *