Przebieg dny moczanowej

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Początkowo sprawa dotyczy najczęściej pojedynczych stawów, zwykle stawu palucha (tzw. podagra) lub stawu łokciowego.

I właśnie ze względu na umiejscowienie dny moczanowej wyróżnia się kilka jej rodzajów. Najczęściej choroba dotyczy wspomnianego już stawu palucha i wtedy mówimy o podagrze. Kryształki kwasu mogą również odkładać się w kolanie – ten rodzaj schorzenia nazywa się gonagrą, w kręgosłupie – mówi się wówczas o rachidagrze bądź w łokciu czy nadgarstku i wtedy występuje rodzaj dny nazywany chiragrą. Istnieje też omagra, która dotyczy dny moczanowej w stawie barkowym.

Dnę moczanową można podzielić na dwa główne typy:

  • dna pierwotna
  • dna wtórna.

O pierwotnej mówi się wtedy, gdy choroba pojawia się samoistnie, ewentualnie poprzez upośledzenie przemiany materii/trawienia enzymów czy wad wrodzonych nerek. Wtórna natomiast jest wtedy, gdy dna moczanowa jest następstwem innych chorób, z którymi boryka się pacjent, na przykład niewydolność nerek, przebyty zawał serca, niedoczynność tarczycy, nadciśnienie czy nowotwory.

U pacjentów z przewlekłą dną moczanową pojawiają się z czasem małe twarde guzki, zwane guzkami dnawymi, umiejscowione w tkankach miękkich na palcach rąk i nóg oraz płatkach usznych. Są to skupienia kryształów kwasu moczowego, które mogą powodować ból, sztywność i uwypuklenia.

Podobne złogi powstające w nerkach tworzą bolesne i potencjalnie niebezpieczne kamienie nerkowe. Napad dny występuje nagle i niespodziewanie, charakteryzuje się szybko narastającym obrzękiem któregoś ze stawów, zaczerwienieniem skóry okolicy tego stawu oraz bardzo silną jego bolesnością.

 


Objawy początkowe występują stosunkowo rzadko: raz na kilka do kilkunastu miesięcy, później częstotliwość ich występowania zwiększa się. Między napadami chorzy nie odczuwają żadnych dolegliwości. Obserwuje się jedynie zniekształcenie stawów i obecność guzków dnawych. Wystąpieniu napadu sprzyja zwiększony wysiłek fizyczny, miejscowy uraz, zdenerwowanie, alkohol, zabiegi operacyjne, stresy psychiczne, niektóre leki, błędy dietetyczne, a przede wszystkim spożycie w nadmiarze potraw zawierających dużo puryn, jak np. wątroba, nerki, mózg, sardynki i śledzie.

Po wielu latach napadowej manifestacji dny dochodzi do przewlekłego wielowarstwowego zapalenia dnawego, któremu towarzyszą powikłania ze strony innych narządów, jak np. zapalenie i niewydolność nerek w skutek wcześniejszej kamicy moczanowej, nadciśnienie tętnicze nerkowopochodne i niewydolność krążenia. Dlatego aby ustrzec się przed takim zakończeniem sprawy powinniśmy zacząć dbać o swoje ciało i psychikę; nie stresować się, odpowiednio się odżywiać i dużo ruszać. Niekiedy dna moczanowa powoduję również depresję..

2 odpowiedzi do artykułu “Przebieg dny moczanowej

  1. krzychu

    Zaraz zaraz, czyli jak mam kamienie w nerkach, to mam się spodziewać dny moczanowej? Bo tak czytam i czuję, jakby się jedno z drugim bardzo mocno wiązało… Ma ktoś „full opcje”? ❓

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *