Objawy dny moczanowej

Napad dny moczanowej, zwanej też artretyzmem lub skazą moczanową, pojawia się niespodziewanie i z niewiadomej przyczyny w środku nocy.

Objawy to:

 • napadowy,
 • silny ból stawu, najczęściej palucha lub kostki,czasami kolana,
 • obrzęk,
 • stan zapalny,
 • uczucie gorąca w stawie;
 • w skrajnych przypadkach – na zmianę dreszcze i gorączka.

Napad dny jest nieoczekiwany i niezwykle bolesny. Szybko rozpoczęte leczenie likwiduje ból i stan zapalny w ciągu kilku dni, napad może się jednak powtórzyć.


Powinieneś zgłosić się do lekarza gdy objawy dny narastają lub pojawia się działanie uboczne przyjmowanych leków: allopurinolu obniżającego poziom kwasu moczowego albo kolchicyny; mogą one wchodzić w niekorzystną interakcję z innymi lekami. Bezzwłocznie odwiedź lekarza jeśli silny ból powraca i trwa dłużej niż kilka dni, zwłaszcza gdy towarzyszą mu dreszcze lub gorączka; boisz się, że mogą oznaczać zachorowanie na dnę moczanową, głowa do góry po prostu mogą to być wczesne objawy zatrucia ołowiem 😉


Poradnik o Dnie moczanowej
Vitafon na dnę moczanową

15 Responses to Objawy dny moczanowej

 1. mario says:

  No właśnie – najczęście paluch, kostka lub kolano. A jakby to powiedzieć – stawy śródstopia i pozostałe stopy – też się zdarzają? Mam czasami takie dziwne bóle jakby pod spodem i w środku stopy. Czy to ma jakiś związek z występowaniem kamieni w nerkach?

 2. marki says:

  “Podagra – zapalenie stawu śródstopno-paliczkowego palucha (najczęstsza lokalizacja)” – takie miejsce Cię boli czy coś obok i promieniuje? Nic nie napisałeś o obrzęku i sposobie występowania tego bólu.

 3. oldi says:

  Czytam i zastanawiam się nad swoimi dolegliwościami. Coś w tym jest, ale czy dna moczanowa może wystąpić w wieku 30 lat?

 4. Mr. Boczek says:

  Oldi ja mam 32 i juz mialem 2 napady dny bol straszny nie do opisania. Najbardziej pomaga milurit brany razem z Kolchicyna.

 5. Krzysiek says:

  Mr.Boczek – opisz proszę ten ból. Czy jest to taki rwący ból jakby ból zęba, występujący ciągle? czy może tylko jak nastąpisz na nogę całym ciężarem ciała lub próbujesz ruszać chorym stawem?

 6. olo says:

  krzychu to jest taki ból jakbyś chodził gołą stopą pół godziny po lodzie a potem wszedł do ciepłego mieszkania . Masz wtedy wrażenie jakbyś miał silnie odmrożoną stopę , boli tak mocno że pragnie się aby ta stopa odpadła 😥

 7. jagoda says:

  piekacy bol palca u nogi trwajacy pare minut i powtarzajacy sie non stop-czy to moze byc dna moczanowa?

 8. lolek says:

  😳 😳 😳 😳

 9. Robert says:

  ….witam.Niedawno odkrylem guzek miedzy kciukiem a palcem wskazujacym,czy to jest zwiazane z podagra???

 10. Ag says:

  Ja w wieku 20 lat mam już artretyzm. żyć nie umierać. Od miesiąca mam ataki co dwa dni i trwają jakieś 3dni . Uwierzcie mi wole nie mieć już stopy.

 11. Robert says:

  ….wierze,wierze!!!

 12. januszek says:

  wszystko to co piszecie to prawda ale ja powiem krotko.na dne choruje 13 lat poczatki to był pryszcz oprócz 1 ego razu leki dieta i jakos tam ale po kilku latach organizm moj uczulil sie na milurit i został tylko colchicum [trutka]teraz mam ataki 2 razy w miesiacu stopy i kolana.jest tylko jedna rada dla wszyskich chorych na dne nie poddawac sie 😉

 13. freju says:

  witam , ja dopisuje się do chorych na dne moczanowa , cierpie na to juz jakis 4 rok na poczatku atki były raz w roku w okolicach właśnie grubego palucha , pikuś , lekarz milurit i na drugi dzień juz gitaraa ,teraz ostatnio miałem kolano masakra zero chodzenia , jakoś człapałem bo koń jestem i trzeba było iśc do pracy ale ból straszny , oczywiscie u lekarza byłem nie było mojej lekarki i stwierdziła że to nie dna moczanowa przepisała majamil to przeciw zapalny i zaldiar przeciw bólowy na łupiez to można sobie te leki wziąść napewno nie na atak dny moczanowej , dzisiaj chciałem iść do swojej lekarki ale nie jestem w stanie , kolano puściło nie dopisałem teraz stopa , i nie mogę wyjść do lekarza czekam , aż troche puści to jutro może sie do człapie , dla chorujących według mnie dużą role odgryw a dieta , i spożycie alkocholu , ale byłbym bardziej za dietą , a bardziej za jej brakiem , lubię zjeść i duzo zjeść i nie koniecznie zdrowo , jak tylko się tam troche przyłoże i przestrzegam podstawowych produktów kturych nie wolno jeść , jest od razu lepiej , nadwaga bardzo przeszkadza , chociaż nie jestem aż takim cielakiem , to te 110 kg mam przy 180cm wzrostu jest to juz duża nadwaga

 14. gienek says:

  Tez mi stwierdzili te chorobę mówią że to cywilizacyjna ja choruje juz trzeci rok . i wiem już napewno że to mięso i tego typu przetwory są przyczyną nie jem mięsa itp , jedynie ryby czasami kurczak narazie spokój .pozdrawiam wszystkich cierpiących Gienek

 15. Daro says:

  Żeby sprawdzić czy mamy dnę moczanową – najlepiej zrobić sobie badania na zawartość kwasu moczowego we krwii. Ja niestety, jeszcze nie wiedząc że mam dnę moczanową i nie znając objawów dny moczanowej – szukałem po różnych sposobach tego co mi jest. A właśnie jeden młody lekarz polecił mi zrobienie tychże badań kwasu moczowego i poszło jak z płatka – tzn diagnoza była jedna – wszelkie objawy jakie u mnie występowały, to były właśnie objawy dny moczanowej.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Poradnik o Dnie moczanowej