Co to jest Dna moczanowa, Podagra, Artretyzm?

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Dna moczanowa jest wynikiem zaburzeń przemiany materii prowadzących do nadmiaru kwasu moczowego w organizmie. Jest odmianą zapalenia stawów, swoistą reakcją na drażniące złogi kryształów moczanowych powstających w jamie stawowej. Pomimo wyjątkowo silnego bólu na początku choroby, daje się szybko wyleczyć, dlatego nie powinniśmy się od razu zamartwiać. W łagodnie przebiegających przypadkach wystarcza sama dieta.


Przewlekłe napady dny wymagają jednak długotrwałego leczenia, aby zapobiec uszkodzeniu stawów i chrząstek, a także nerek przez produkowany w nadmiernej ilości kwas moczowy. W dziewięciu na dziesięć przypadków dna występuje u mężczyzn w średnim wieku. Połowa z nich ma predyspozycję wrodzoną.

Panie mogą teraz odetchnąć z ulgą, ponieważ dna jest rzadko spotykana u kobiet i bardzo rzadko u dzieci. Szczególną skłonność wykazują mężczyźni z nadwagą lub nadciśnieniem tętniczym. Jest to kolejna choroba, po zapoznaniu się z którą, jesteśmy skłonni wstać w każdej chwili, odstawić chipsy i zacząć ćwiczyć.

Dna moczanowa nazywana była niegdyś artretyzmem. Ponieważ nawiedza ludzkość od wieków, kiedyś nazywano ją także chorobą bogaczy – cierpią na nią często osoby otyłe, których masa ciała miała świadczyć o ich dobrobycie.

Dna moczanowa obecnie nazywana jest również podagrą, co jest błędem. O ile dna moczanowa dotyczy schorzeń grupy stawów (na przykład kończyn gornych jak łokieć czy dolnych jak kostka) to o podagrze mówić możemy tylko w przypadku zapalenia stawu palucha kończyny dolnej (dokładnie ujmując: staw śródstopo-paliczkowy dużego palucha u nogi). Podagra nie jest więc dną moczanową a tylko jednym z jej rodzajów.

Trzeba dodać, że niezależnie od jej nazwy i rodzaju dna moczanowa jest chorobą przewlekłą i nieuleczalną. Pocieszeniem może być fakt, że skuteczne zaleczenie tego schorzenia może przynieść ulgę nawet na kilka lat..

2 odpowiedzi do artykułu “Co to jest Dna moczanowa, Podagra, Artretyzm?

  1. Linka

    Tzn. podagra, artretyzm i dna to jest to samo? Tak mi się zawsze wydawało, a jak zobaczyłam tytuł, to pomyślałam, że jest inaczej. ❓

  2. yourmaster

    Tak, to jest to samo, tylko nazwą różni się w zależności od miejsca, w którym występuje. Wg Wikipedii: podagra – zapalenie stawu śródstopno-paliczkowego palucha (najczęstsza lokalizacja), chiragra – zapalenie któregoś ze stawów ręki, zapalenie stawu kolanowego, omagra – zapalenie stawu barkowego. Jasne? 😛

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *