Metody leczenia dny moczanowej

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Ponieważ pod maską dny mogą kryć się inne choroby, ważne jest dokładne ustalenie przez lekarza przyczyny bólu stawów. Pierwszym etapem leczenia dny moczanowej jest doustne przyjmowanie leków przeciwbólowych, z reguły niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Lekarze przeważnie zalecają doustnie ibuprofen albo inne leki przeciwzapalne. Należy odstawić małe nawet dawki aspiryny, zalecone z innych powodów, gdyż aspiryna utrudnia eliminację kwasu moczowego.


Następnym etapem leczenia dny może być wstrzykiwanie przez lekarza kortykosteroidów w chory staw, który pomoże zmniejszyć ból i stan zapalny w ciężkim napadzie dny. Natomiast w przewlekłej postaci dny hydrokortyzon może mieć niepożądane działanie uboczne i musi być stosowany przez specjalistę reumatologa.

Najskuteczniejszą metodą na  leczenie dny moczanowej – jest odpowiednia dieta!

Standardowe leczenie chętnie stosowane przez wielu lekarzy w ostrym napadzie dny polega na podawaniu środka przeciwzapalnego – kolchicyny, leku znanego od setek lat. Jednakże trzeba uważać, bo kolchicyna może mieć niepożądane działanie uboczne lub wchodzić w interakcję z wieloma lekami – przeciwdepresyjnymi, uspokajającymi lub przeciwhistaminowymi. Nie wolno jej stosować w ciąży ze względu na możliwość powstania wad wrodzonych u płodu.

Utrzymanie równowagi kwasu moczowego w organizmie można osiągnąć dzięki diecie i w razie konieczności przez stosowanie leków takich jak allopurinol, zmniejszający wytwarzanie kwasu moczowego. Allopurinol może powodować wysypkę, senność i dezorientację oraz ma niepożądane działanie uboczne w skojarzeniu z innymi lkami, zwłaszcza przeciwkrzepliwymi i moczopędnymi. W celu długotrwałego zwiększenia wydalania kwasu moczowego zaleca się probenecid i sulfinpirazon. Podobnie jednak jak inne leki stosowane w dnie mogą one wchodzić w niepożądaną interakcję z innymi lekami i powodować powikłania istniejących chorób, takich jak choroby krwi, choroba wrzodowa lub schorzenia nerek.

W wielu przypadkach od razu podjęte odpowiednie leczenie dny moczanowej rozwiązuje problem na stałe. Ponieważ jednak nawrót napadu dny jest zawsze możliwy, może się okazać potrzebne stosowanie małych dawek leków przez dłuższy okres, a nawet bezterminowo. Bezpośrednie objawy dny cofają się w ciągu kilku dni lub tygodnia nawet bez konwencjonalnego lub alternatywnego leczenia dny moczanowej. Niemniej każdy przypadek, w którym istnieje podejrzenie dny, powinien być zbadany i leczony przez lekarza. Nie leczone złogi kwasu moczowego mogą doprowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia nerek lub innych narządów.

 .

5 odpowiedzi do artykułu “Metody leczenia dny moczanowej

  1. lolo

    Aspiryny nie można wcale!!!! Wystarczy znać trochę chemię albo mieć podagrę i próbować leczyć przeziębienie aspiryną.Dwa dni później pojawią się pierwsze objawy dny i jak masz szczęście to w lajtowej formie.

  2. Daro

    Moi drodzy, leczę się na dnę moczanową od ładnych kilku lat. Jedyne co mogę powiedzieć na tę chwilę to to, że najbardziej skuteczna metoda na leczenie dny moczanowej to odpowiednia dieta! Nie ma nic skuteczniejszego – trzeba niestety zmienić swój sposób odżywiania i pokonać dnę moczanową właśnie odpowiednim jedzeniem – nie jest to do końca smaczne – tzn przez chwilę, bo potem możemy przystosować się do nowego jadłospisu. Prócz diety, do leczenia dny moczanowej ostatnio kupiłem ten wibroakustyczny sprzęt stąd: http://dnamoczanowa.net.pl/nowoczesne-leczenie-dny-moczanowej/ – na razie „pracuję” z nim i czekam na efekty.

  3. Stefan

    A ja mam zawsze napad dny latem, po kilku butelkach piwa i lekkiej pracy „stawem” – wówczas odkładają mi się kryształki i miesiąc kuleję…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *