Czynniki ryzyka w dnie moczanowej

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Dna moczanowa jest chorobą, która może dotknąć zarówno kobiety (czasami dna moczanowa występuje również u kobiet w ciąży!) i mężczyzn, dorosłych jak i dzieci. Według danych statystycznych na zachorowanie bardziej są jednak narażeni mężczyźni, częściej na dnę moczanową cierpią dorośli aniżeli dzieci.

Ważne są również uwarunkowania genetyczne. Aż 20% pacjentów chorujących na dnę ma w rodzinie a nawet wśród dalszych krewnych osobę, która także zmagała się z tym schorzeniem.

Na dnę moczanową zachorują też częściej osoby, które nie stronią od alkoholu – głównie piwa (te blokuje usuwanie kwasu moczowego), nie prowadzą zdrowego trybu życia a ich dieta jest nazbyt bogata w puryny. Większość chorych równocześnie zmaga się także z otyłością.

Dna moczanowa jaki skutek wysiłku fizycznego?

Dnę moczanową może wywołać także nadmierny wysiłek fizyczny, stres czy uraz stawu. Niejednokrotnie choroba powstaje w wyniku wcześniej przeprowadzonego zabiegu chirurgicznego lub innych chorób towarzyszących pacjentowi, na przykład cukrzyca typu II, nadciśnienie tętnicze, niedoczynność tarczycy lub nerek, stałe upośledzenie tolerancji glukozy, białaczka, chłoniaki, łuszczyca, padaczka, niewydolność oddechowa czy przebyty wcześniej zawał serca a także inne przyczyny dny moczanowej.

Dnę moczanową mogą również spowodować niektóre leki przyjmowane przez chorego, na przykład aspiryna w dużych dawkach, która zwiększa stężenie kwasu moczowego we krwi, niacyna, furosemid, chemioterapia przeciwnowotworowa bądź leki przyjmowane po przeszczepie narządów..

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *